BHS Wins Division 2, BMS Wins Overall Tournament at Boyceville

BOYCEVILLE – The Boyceville High School Science Olympiad competed at the 14th Annual Boyceville Science Olympiad Invitational Tournament this past Saturday, winning Division 2 and finishing in 12th overall out of 59 teams while the Middle School team finished in 1st overall out of 24 teams.    This tournament was a virtual tournament of the Satellite Format where each team participated at their home school and completed tests electronically during set times and submitted video documentation and evidence for engineering events.

Boyceville’s varsity team was the champion of Division 2 and earned medals in 21 of 30 events, and were lead by gold medals in Solar Power (senior Nathan Corr, junior Luke Becker), Machines (Seniors Connor Sempf and Brady Helland), Detector Building (Corr and Sempf), Boomilever (Sempf and Helland), Ping Pong Parachute (Corr and Sempf), and Wright Stuff (Corr and Helland).

Silver medals were earned in Horticulture (juniors Ali Ruhnke and Libby Bygd), Virtual Geocaching (Corr and Sempf), Protein Modeling (junior Ella Holden, Bygd, and Ruhnke), Circuit Lab (juniors Greg Moore-Kamuti and Logan Windsor), and Gravity Vehicle (Corr and Helland).

Bronze medals were earned in Mystery Build (junior Elijah Farrell and Windsor), Sounds of Music (senior Grace Edlin and Sempf), Water Quality (junior Shiloh Wheeldon and Corr), Astronomy (Helland and Luke Becker), and Robot Tour (Sempf and Corr).

Fourth place medals were earned in Experimental Design (Ruhnke, Bygd, Ella Holden), Solar Power (senior Hunter Chovan and junior Oscar Wyss), and Gravity Vehicle (junior Cody Harmon and Oscar Wyss).

Fifth place medals were earned in Ornithology (Edlin and Helland), Anatomy (Edlin and Helland), and Boomilever (juniors Madison Andrews and Lacota Brown).

Sixth place medals were earned in Virology (Edlin and Luke Becker) and Forensics (junior Elliona Staves and Shiloh Wheeldon).

The Boyceville Middle School Science Olympiad Varsity also won Division 2 at their home invite, earning medals in 22 of 30 events.

Tournament champion gold medals were earned in Water Quality (eighth graders Amber Vandevrede and Makayla Nelson), Crime Busters (eighth graders Delaney Olson and Emily Fetzer), Game On (ninth graders Zach Kersten and Becca Wyss), Food Science (Becca Wyss and eighth grader Lauren Becker), Horticulture (Olson and Fetzer), Solar Power (ninth grader Parker Coombs and eighth grader Levi Becker), Disease Detectives (Lauren Becker and Vandevrede), Boomilever (Coombs and ninth grader Caden Wold), Robot Tour (Coombs and Wold), and Ping Pong Parachute (ninth grader Peter Wheeldon and Wold).

Silver medals were earned in Fossils (seventh grader William Engel and Lauren Becker), Write It, Do It (Peter Wheeldon and Wold), Virology (seventh graders Zoey Hellendrung and Chelsi Holden), Mystery Build (Wold and Peter Wheeldon), Machines (Levi Becker and Becca Wyss), Virtual Geocaching (Kersten and Peter Wheeldon), Anatomy (Lauren Becker and Fetzer), Code Busters (Wold, Becca Wyss, and Vandevrede), Road Scholar (Kersten and Peter Wheeldon), Elastic Launch Glider (Engel and Levi Becker), and Mousetrap Vehicle (Engel and Zoey Hellendrung).

Bronze medals were earned in Dynamic Planet (Chelsi Holden and Lauren Becker), Crime Busters (ninth graders Alison McRoberts and Hailey Hellendrung), Ornithology (Tayler Drinkman and Mackenzie Nelson), and Anatomy (Ella Nelson and Kaci Fisher).

The Boyceville Science Olympiad program would like to thank all of the participating teams and coaches and all of the other volunteers who made this event possible.

Final High School Team Results – 14th Annual Boyceville Science Olympiad Invitational Tournament

Rank Team Division Score
1 Troy (CA) A 1 85
2 Mason (OH) B 1 111
3 Marquette University High School (WI) Gold 1 125
4 Solon (OH) A 1 137
5 Cumberland Valley (PA) X 1 174
6 Mason (OH) C 1 225
7 Mason (OH) A 1 225
8 Carmel (IN) Blue 1 228
9 Adlai E. Stevenson (IL) Green 1 263
10 Carmel (IN) Gold 1 294
11 Troy (CA) B 1 318
12 Boyceville (WI) Varsity Purple 2 323
13 Munster (IN) Black 1 323
14 Munster (IN) White 1 347
15 South Forsyth (GA) Pico 1 349
16 The Westminster School (GA) 1 373
17 Solon (OH) B 1 386
18 Marquette University High School (WI) Cobalt 1 386
19 Munster (IN) Red 1 395
20 Prairie School (WI) A 2 402
21 South Forsyth (GA) Nano 1 405
22 The Mount Academy (NY) A 1 411
23 Marshfield (WI) 2 417
24 Eudora (KS) B 2 433
25 Adlai E. Stevenson (IL) Gold 1 467
26 Hudson (WI) Navy 2 485
27 Chaminade (NY) A 1 536
28 Medford (WI) Red 2 557
29 Marquette University High School (WI) Copper 1 621
30 Slinger (WI) B 2 623
31 Marquette University High School (WI) Silver 1 647
32 Kohler (WI) 2 679
33 Cumberland Valley (PA) Y 1 695
34 Lakeland Union (WI) 2 733
35 Wausau West (WI) 2 769
36 St. Croix Central (WI) 2 792
37 Medford (WI) White 2 799
38 East Ridge (MN) Mighty Mighty Raptors 2 840
39 Lincoln SFP (NE) 2 862
40 Baldwin-Woodville (WI) Varsity 2 881
41 Asotin (WA) 2 892
42 Hudson (WI) White 2 897
43 East Ridge (MN) Extraordinary 2 903
44 Saint Ignatius (OH) 1 916
45 Chaminade (NY) B 1 937
46 Prairie School (WI) B 2 965
47 Eudora (KS) A 2 1034
48 Baldwin-Woodville (WI) JV 2 1063
49 Bardstown (KY) 2 1068
50 West Bend West (WI) 2 1078
51 Slinger (WI) A 2 1085
52 Chaminade (NY) C 1 1181
53 Medford (WI) Black 2 1226
54 Boyceville (WI) JV-Einstein 2 1243
55 Boyceville (WI) JV-Newton 2 1262
56 The Mount Academy (NY) B 1 1311
57 Cumberland Valley (PA) Z 1 1380
58 John P. Stevens (NJ) A 1 1380
59 John P. Stevens (NJ) B 1 1380

Final Middle School Team Results – 14th Annual Boyceville Science Olympiad Invitational Tournament

Rank Team Division Score
1 Boyceville (WI) Varsity Purple 2 76
2 Menomonie (WI) Maroon 1 77
3 Christensen (CA) Blue 1 87
4 Our Lady of Mount Carmel Academy (IL) Varsity 2 145
5 Hudson (WI) Blue 1 154
6 Our Lady of Mount Carmel Academy (IL) JV 2 196
7 Asotin (WA) 2 203
8 Menomonie (WI) White 1 209
9 Eudora (KS) 2 227
10 Hudson (WI) White 1 244
11 Glasgow (LA) A 1 248
12 Christensen (CA) Gold 1 263
13 Christensen (CA) White 1 267
14 Glasgow (LA) D 1 276
15 Glasgow (LA) E 1 284
16 Glasgow (LA) C 1 303
17 Menomonie (WI) Gold 1 337
18 Wilbur Wright (IN) 1 422
19 Spring Valley (WI) 2 426
20 Boyceville (WI) JV-Blue 2 435
21 Glasgow (LA) B 1 440
22 Boyceville (WI) JV-Green 2 509
23 Boyceville (WI) JV-Red 2 530
24 Boyceville (WI) JV-Orange 2 536

Comments are closed.