Boyceville HS Champion in Division 2, Runner-Up Overall

The Boyceville High School Science Olympiad teams earned the team championship trophy in Division 2 at the 9th Annual UW-River Falls Border Battle Science Olympiad Invitational for only the second time since 2014, with Division 2 comprised of schools with less than 950 students in grade 9-12. 

The varsity team was led by gold medal winners Brady Helland and Connor Sempf in Boomilever, Ana Evenson and Shiloh Wheeldon in Disease Detectives,  Evenson, Sempf, and Jasmine Windsor in Experimental Design, Windsor and Shiloh Wheeldon in Forensics, Noelle Wheeldon and Shiloh Wheeldon in GeoLogic Mapping, Sempf and Nathan Corr in Gravity Vehicle, Grace Edlin and Corr in Ping Pong Parachute, and Cade Klefstad and Sempf in Robo Cross.

Silver medals were earned by Windsor and Noelle Wheeldon in Dynamic Planet, Klefstad and Corr in Geocaching, Sempf and Luke Becker in Horticulture, Helland and Edlin in Ornithology, Helland and Corr in Wright Stuff, and Evenson and Klefstad in Write It, Do It, as well as Lacota Brown and Madison Andrews in Boomilever.

Bronze medals were earned by Klefstad and Corr in Detector Building, Klefstad and Helland in Machines, Corr and Wheeldon in Mystery Design, Luke Becker and Rachel Becker in Solar Power, Rachel Becker and Noelle Wheeldon in Water Quality, and Greg Moore and Elijah Farrell in Gravity Vehicle and Elijah Farrell and Elena Merino in Ping Pong Parachute.

Fourth place medals were earned by Jasmine Windsor, Evenson, and Shiloh Wheeldon in Protein Modeling as well as Libby Bygd and Ali Ruhnke in Horticulture.

“This was a very exciting tournament at River Falls this year and the outcome was really uncertain right through the last event” said Boyceville Science Olympiad Head Coach Andy Hamm.  “Our kids worked really hard all day to do as well as they could in each event as we thought it would be close with Belleville, as they are a great program with great depth this year.  It was also exciting to beat three state champions in Lincoln (NE), Legacy (ND), and Mounds View (MN).  We will continue to work hard to improve and look forward to the great experience in Ohio next weekend.”

Boyceville Science Olympiad  will next be in action at the Solon Ohio Invitational on February 1st followed by the Middle School Regional Tournament at home on February 15th.  Boyceville Science Olympiad is coached by Andy Hamm, Jenna Willi, and Steve Duerst.

Final Results of the 9th Annual UW-River Falls Science Olympiad Invitational

Rank Team Division Team Score
1 Menomonie Maroon L 78
2 Boyceville Varsity Purple S 150
3 Belleville S 156
4 Lincoln (NE) L 187
5 Eden Prairie A (MN) L 214
6 Medford Red S 237
7 Menomonie White L 239
8 Legacy (Bismarck) (ND) L 252
9 Wayzata A (MN) L 255
10 Rochester Mayo A (MN) L 262
11 Mounds View Green (MN) L 283
12 Eastview Lightning (MN) L 311
13 Hudson L 342
14 Lakeville South (MN) L 365
15 Mounds View Mustangs (MN) L 384
16 Bloomington Kennedy Gold (MN) L 437
17 East Ridge High School (MN) L 468
18 Bloomington Kennedy Blue (MN) L 474
19 New Richmond Black S 490
20 Lakeland Union S 492
21 Eastview Thunder (MN) L 508
22 Medford White S 568
23 Rochester John Marshall (MN) L 605
24 Bloomington Jefferson B (MN) L 613
25 Wayzata B (MN) L 616
26 Centennial (MN) L 619
27 Denmark A S 621
28 Irondale  (MN) L 652
29 Baldwin-Woodville A S 654
30 Bloomington Jefferson A (MN) L 658
31 Orono (MN) S 672
32 Boyceville JV-Newton S 689
33 Elk Mound Orange S 713
34 Apple Valley (MN) L 720
35 Bismarck (ND) L 726
36 Chetek-Weyerhaeuser S 740
37 Eden Prairie B (MN) L 774
38 Blake Polar Bears  (MN) S 823
39 Minnetonka A (MN) L 855
40 Waseca Gold (MN) S 866
41 Stewartville  (MN) S 885
42 Northfield (MN) L 895
43 Faribault (MN) L 898
44 Spring Lake Park A (MN) L 898
45 Blake Sun Bears (MN) S 962
46 Minnetonka B (MN) L 964
47 Elmwood S 1001
48 St. Michael – Albertville (MN) L 1004
49 Lakeville North (MN) L 1010
50 Elk Mound Black S 1013
51 St. Croix Central A S 1034
52 Denmark B S 1082
53 Chippewa Falls Red L 1103
54 Rochester Mayo B (MN) L 1146
55 Baldwin-Woodville B S 1174
56 St. Croix Central B S 1251
57 Irondale B (MN) L 1253
58 Spring Lake Park B (MN) L 1258
59 Chippewa Falls White L 1272
60 Colfax S 1288
61 New Richmond S 1290
62 Waseca Blue (MN) S 1386
63 Spring Valley S 1472

Comments are closed.