HS Team 4th at State, MS 3rd at State, MS Smashes School Record for Points

MILWAUKEE – Boyceville High School’s Science Olympiad team earned the most individual state championships at this past weekend’s State Tournament at UW-Milwaukee for the first time ever on their way to a fourth place overall finish again this year.  Boyceville earned state medals in 15 out of 23 total events, matching the school record set in 2012.  Boyceville’s record five state championship gold medals smashed the previous school record.

Boyceville Middle School set a record by earning medals in 15 out of 23 events on their way to a third place finish with a record low team score of 135, breaking the school records of 14 medals and a team score of 154, both set last year.

State Championships were earned by senior Max Engel and junior Rian Corr in both Electric Vehicle and Helicopters, Engel and junior Jason Swanepoel in Hydrogeology, juniors Casey Owen and Nicole Drinkman in Game On, sophomore Mark Timper and freshman Caitlyn Pelikan in WiFi Lab, and seventh graders John Klefstad and Preston Coombs in Towers.

State runner-ups were earned by Pelikan, junior Marissa Dormanen, and freshman Jasmine Windsor in Experimental Design, Owen and Rian Corr in Towers, freshmen Ana Evenson and Noelle Wheeldon in both Disease Detectives and Food Science, freshman Cade Klefstad and eighth grader Connor Sempf in Wind Power, and Cade Klefstad and eighth grader Nathan Corr in Scrambler.

Bronze medals were earned by Swanepoel and Jasmine Windsor in Dynamic Planet, Swanepoel and Drinkman in Rocks & Minerals, Owen and Rian Corr in both Wind Power and Hovercraft, seniors Kiel Anderson and Marvin Wienke in Wind Power, Evenson and Noelle Wheeldon in Dynamic Planet, Noelle Wheeldon and eighth grader Brady Helland in Ecology, Nathan Corr and Sempf in Road Scholar, Cade Klefstad and Helland in Mission Possible, and seventh graders Elijah Farrell and Logan Windsor in Hovercraft.

Fourth place medals were earned by Engel and Swanepoel in Astronomy, Anderson and Wienke in Towers, and Helland and Sempf in Towers.

Fifth place medals were earned by Dormanen and junior Mariah Drury in Invasives, Owen and Rian Corr in Robot Arm, juniors Brennan Wheeldon and Emmett Kapsner in Helicopters, Nathan Corr and eighth grader Grace Edlin in Bottle Rocket, and seventh graders Brittany Buhr and Ali Ruhnke in Towers.

Sixth place medals were earned by Drury and Dormanen in Write It, Do It, Evenson and seventh graders Shiloh Wheeldon and Kayden Benon in Experimental Design, Shiloh Wheeldon and Benson in Food Science, Evenson and Noelle Wheeldon in Microbe Mission, Cade Klefstad and Sempf in Optics, Cade Klefstad and Nathan Corr in Hovercraft, Farrell and Logan Windsor in Optics, and seventh graders Libby Bygd and Ella Holden in Wind Power.

“I am so excited with the results of our students this year at state” said Boyceville Head Coach Andy Hamm.  “Our students have worked so hard over the entire year to do as well as they can at state, and every student stepped up.  I was particularly impressed with the five individual event state championships in the high school, and it was exciting to see us lead the state in gold medals, especially considering how much larger all of the other top teams are.”

Boyceville would like to thank the Hostetter Family and the entire Boyceville Community and School District for their support of the Science Olympiad program in Boyceville this season.  Boyceville Science Olympiad is coached by Andy Hamm, Jenna Willi, and Steve Duerst. 

Final Results of the 2017 Wisconsin High School Science Olympiad State Tournament 

  1. Medford 98
  2. Menomonie 110
  3. Madison West 152
  4. Boyceville 188
  5. Marshfield 223
  6. Racine Prairie 259
  7. Wausau West 267
  8. Belleville 306
  9. Slinger 321
  10. Cambridge 329
  11. Denmark 331
  12. Brookfield Central 378
  13. Verona 385
  14. Marshall 394
  15. Lakeland Union 398
  16. Shell Lake 404
  17. Marquette University 424
  18. Platteville 434
  19. Beloit Turner 441
  20. Bloomer 451
  21. Madison LaFollette 461
  22. St. Croix Central 467
  23. Osseo-Fairchild 477
  24. Middleton 479
  25. Oregon 486
  26. New Richmond 507
  27. Brookfield East 536
  28. Mt. Horeb 546
  29. Madison Edgewood 550
  30. Chilton 566
  31. Spring Valley 577
  32. Waunakee 581
  33. Kenosha Indian Trail 597
  34. DC Everest 599
  35. Tomah 618
  36. Neenah 645
  37. Elk Mound 648
  38. Chippewa Falls 665
  39. Athens 683
  40. Sun Prairie 696
  41. Sparta 749
  42. West Allis Nathan Hale 781
  43. Poynette 805
  44. Madison Memorial 822
  45. Onalaska 1058

Full results available at:  https://app.avogadro.ws/wisconsin/state_c/

Final Results of the 2017 Wisconsin Middle School Science Olympiad State Tournament 

  1. Madison Hamilton 42
  2. Menomonie 95
  3. Boyceville 135
  4. Madison Eagle 188
  5. Waunakee 194
  6. Platteville 210
  7. Rice Lake  221
  8. Hudson 255
  9. Sparta STEM 300
  10. Cambridge Nikolay 301
  11. Hartford Central 320
  12. East Troy 341
  13. Verona Badger Ridge 344
  14. Mt. Horeb 350
  15. Madison Sennett 360
  16. New Berlin Eisenhower 367
  17. Evansville JC McKenna 396
  18. Marshfield 420
  19. Marshall 444
  20. Beloit McNeel 451
  21. Cambellsport 489
  22. Antigo All Saints Cath 520
  23. Racine St. Lucy 523
  24. Racine St. Catherines 537
  25. Shorewood 543
  26. Tomah 553
  27. Madison Edgewood 570
  28. Kenosha Harborside 619
  29. Johnson Creek 636
  30. Monona Grove GD 656
  31. Eleva Strum 723
  32. New Richmond 727

Full Results Available At:  https://app.avogadro.ws/wisconsin/state_b/